fbpx

Имате ли тези подправки у дома?
I-ва част

Има ли по-голямо удоволствие за всеки кулинар от това да поднесе ястие на любимите си хора и да чуе “Ммм, вкусно“? Ако не са подправките, храната, която готвим, ще е наполовина толкова добра. Това е така, защото подправките са тайната за „оживяването“ на всички останали съставки. С добавен босилек, купата с паста и пармезан, която сме смесили набързо, изведнъж става достойно за ресторант ястие, а щипка джинджифил ще направи вашите бъркани яйца много по-вкусни, интересни и екзотични.

Храната освен наслада за сетивата, може да действа и като лекарство, особено когато е приготвено с грижа и внимание. Всички знаем, че много от подправките крият в себе си и допълнителни ползи за здравето ни. И както Карл Велики е казал: „Подправките са приятел на лекарите и гордост на готвачите.“

Разбира се, има хиляди видове подправки и не винаги сме наясно от кои имаме нужда и без кои бихме могли да живеем. Така че, вместо да купите всичко наведнъж, запасете се първо с този основен списък. Тези подправки са абсолютно задължителни във всяка кухня и ще направят всяко ястие достойно и за най-критичните дегустатори.

КАНЕЛА

Топла, сладка и ароматна. Канелата, най-старата известна подправка – се споменава в Библията и се използва в Древен Египет за овкусяване на напитки и често се използва като балсамиращо средство. Използва се и в медицината като консервант и за маскиране на силни миризми. Различни проучвания сочат няколко ползи за здравето при употреба на канела: има антибактериални и антигъбични свойство, помага за регулиране на кръвната захар, намалява вредния холестерол и може да предотврати разпространението на раковите клетки.

Поръсването с канела може да направи чудеса при десерти, хляб, бисквитки, пайове, бонбони, напитки и дори пикантни ястия. Тя се вписва добре със сладки зеленчуци като тиква, сладки картофи и др. и е изключително използвана в ориенталската и азиатската кухня.

ЧЕРЕН ПИПЕР

Черният пипер е сред най-употребяваните ароматни подправки в световен мащаб. Считан е за „цар на подправките“ и се използва в древната аюрведична медицина от хиляди години, поради своите антиоксидантни, антимикробно и гастрозащитни свойства. Богат е на витамин Ц, К и А. Изключително ценена подправка заради нейния специфичен вкус (дължащ се на веществото пиперин). Употребява се и като консервант. Има остър и леко пикантен вкус, който се съчетава добре с повечето ястия. Традиционно с него се подправят меса, риба, ориз, зеленчуци. Участва в много подправъчни миксове – за скара, домашни колбаси и дори риба.

КИМИОН

Кимионът е една от най-известните подправки, които намират широко приложение в кулинарията. Отличава се с доста силна миризма и специфичен натрапчив вкус и е редовна подправка по избор в близкоизточната, индийската, азиатската, средиземноморската и мексиканската кухня. У нас се прибавя към различни колбаси от млени и кълцани меса, както и към домашни наденици и суджуци. Можете да добавите кимион дори в боб, пиле, леща, нахут, картофи, колбаси, супи, яхнии, яйца, кускус и различни сосове. Изключително богат на желязо, помага за храносмилането, имунитет и кожни проблеми.

БОСИЛЕК

Poдинaтa нa бocилeĸa e Aзия. Имeтo идвa oт гpъцĸoтo „bаѕіlеuѕ“ или с други думи „цap“.

Широко използван в италианското, средиземноморското и тайландското готвене, босилекът е богат, пикантен, леко пиперлив с нотка на мента и карамфил. Тази прекрасна кулминация на ароматите я прави приятна за употреба подправка, независимо дали е прясна, сушена или замразена.

Босилекът е невероятно универсален. Листата могат да се консумират пресни или варени. Пресните листа добавят допълнителен цинг към салатите. Мляна, нарязана или смесена заедно с други билки (особено добре работи с чесън, мащерка и лимон), има безброй начини да се насладите на тази ароматна билка. Тя значително засилва вкуса на телешко, пилешко, риба или агнешко. Когато се използва с меки зеленчуци като карфиол, картофи, зеле, тиква, патладжан или тиквички, босилекът подчертава вкусовия фактор. Подходяща е при супи, яхнии, сосове и маринати. Според изследвания босилекът, освен че подобрява апетита, помага при болки в корема и газове в червата. Богат източник на Витамин Ц, желязо, калций.

РОЗМАРИН

Шекспир я е наричал билката на „спомените“, тъй като се смята, че дълго време подобрява паметта. Също така традиционно се използва за облекчение при главоболие, подобряване на паметта, облекчаване на мускулните болки и т.н. Това често се постига чрез ароматерапия или поглъщане. Дървесен и ароматен, розмаринът се използва в много средиземноморски ястия и се справя отлично в любимото ризото. Добре се съчетава с пилешко и агнешко. Свежите букети добавят красива нотка като гарнитура и могат да се използват за овкусяване на оцети, вина и зехтин. А пробвали ли сте да сложите размарин върху печени картофки? Ммм…

П.П. Очаквайте скоро и част II на тази рубрика.

  Харесай
  Харесай

Коментари

  • Деница Димитрова
    13.06.2020

    В моят шкаф за подправки единствено липсва розмарин.

  • Румяна Станева
    16.06.2020

    При мен липсва босилек, защото не го обичаме, но имам много други които ползвам. Любимата ми Микс сушени зеленчуци.

  • Мария Минкова
    17.06.2020

    Имам ги

  • Росица Стойнева
    17.06.2020

    Да имам ги и ги използвам ,имам и още много други.

  • Елисавета Петрова
    18.06.2020

    Имам ги

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *